Hep daha iyi bir metodoloji bulmayı hedeflediğimiz noktalarda bu kez de karşımıza “YALIN DÜŞÜNCE” kavramı çıkmaktadır. Bu felsefenin temeli ise, müşteri gözünde değer yaratmayan iş adımlarının süreçlerden çıkartılarak sadeleştirilmesi esasına dayalıdır. Bu esastan yola çıkarak süreçleri tekrar tasarlarken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise “SÜREÇ BAZINDA” değil, “ÜRÜN BAZINDA” kurguyu oluşturmak ve organizasyonu yönetmektir.  Yani bu düşünceye göre, bir işin baştan sona takibinde süreçleri kendi içinde bölüp ayrı ayrı yönetmenin süreçler arasındaki iletişim kopukluklarına, tekrarlanan işlerden dolayı maliyet ve zaman kayıplarına yol açtığına inanılmaktadır. Bu nedenle, iş takibi tüm süreçleri kapsayacak şekilde ürün bazında yetkin tek bir ekip tarafından yürütülmelidir görüşü savunulmaktadır.


Artık hayatımızda sadece tek bir tedarikçi, tek bir çalışan ve tek bir müşteri yok; aksine onlarca tedarikçi, yüzlerce çalışan ve binlerce müşteri var. İşte bu büyüklükteki organizasyonları yönetmek için kompleks sistemler yaratılıyor ve başa çıkılması bekleniyor. Oysa unutulmamalıdır ki, bunlar ne kadar karışık hale gelir ise süreçler o kadar uzar ve yönetimi zorlaşır. Bu yüzden süreçleri tasarlarken “YALIN DÜŞÜNCE”den doğan “YALIN YÖNETİM” anlayışından asla kopmamak gerekir. “YALIN DÜŞÜNÜRLER”in genel bakış açıları ise zincirdeki süreçlerin sayısını artırarak daha iyiyi yakalamak değil, aksine azaltıp yok etmektir. Şirkete bu beceri, süreçlerdeki belge bürokrasilerini kaldırarak, organizasyona belli insiyatifler tanıyıp hızlı kararlar aldırarak ve sonucunda hızlı aksiyona dönüştürülmesini sağlayarak kazandırılabilir.


Sonuç olarak, şirketlerin süreçlerini daha etkin hale getirebilmeleri için “YALIN DÜŞÜNCE”ye geçmeleri ancak en başta şirket kültürünü değiştirecek olan “LİDER” yetkinliğine sahip yöneticiler sayesinde olacaktır. Nihayetinde insanları hiyararşik biçimde talimatlarla yönetmeyi bırakmak bir başka deyişle “GELENEKSEL YAKLAŞIM” modelinden “MODERN YAKLAŞIM” modeline geçmek demektir. Bu modelin kalıcı olması “DEĞİŞİMİ BENİMSEMEK” ile olur, aksi halde bir kaç projede uygulanan geçici bir heves olarak kalır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.