Organik üretimde yeni dönem

Tarih: 2017-10-17 09:48:04

Milli Tarım Projesi ile organik tarım üretiminde yeni döneme geçilecek. Ülke çapında Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Trabzon, Şırnak, Tunceli, Hakkari, Siirt gibi illerde organik tarım yaygınlaşacak.
ıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘Milli Tarım Projesi’ ile sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılık anlayışı çerçevesinde Türkiye’nin gıda güvenliğini sağlamayı, böylelikle gelecek nesillere daha güçlü, üretken ve müreffeh bir Türkiye bırakmayı amaçlanıyor. Toprak ve su başta olmak üzere doğayı korumak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan anlayış ve bunun doğal uzantısı niteliğindeki organik tarım ülke çapında yaygınlaşacak. Buna göre bazı iller organik tarım alanı olarak belirlenecek. Öncelikle Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Trabzon, Şırnak, Tunceli, Hakkari, Siirt ve üretim için ekolojisi uygun olan diğer illerde de organik tarım yaygınlaşacak.

Sebze-meyveye 100 TL, tıbbi ve ıtri bitkilere 70 TL, ekonomik değeri olan tarla bitkileri 30 TL, ekonomik değeri olmayan tarla bitkileri ve orman emsali ürünlere 10 TL destek veriliyor.

ÇAY ÜRETİMİ DE HEDEF PROJELERDEN BİRİ

Türkiye açısından stratejik öneme sahip çay üretimi uzun yıllar bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanılan kimyevi gübreler nedeniyle bir takım sorunlarla karşı karşıya. Doğu Karadeniz Bölgesinde çaylık alanlarda yoğun kullanılan kimyevi gübreler nedeniyle içme suları, deniz sularında nitrat kirliliği gözlenmeye başlandı. Bilinçsiz kimyevi gübre kullanımı nedeniyle çaylık toprakların yapısı da bozuldu. 2018'de yılında organik çay üretimine geçilecek.

35 ilde yenilik

Itri ve tıbbi bitkiler ile boya bitkileri üretiminin geliştirilmesi projesi hayata geçildi, halen 35 ilde uygulanıyor. Proje iç ve dış talebe göre şekillenecek.

Yorum Gönder

Dikkat!

x

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.