Saliha Işıl Yaltıraklı'nın Başarı Öyküsü

Mithatpaşa Kız Teknik Resim bölümü yıl 1985 Beykoz Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikalarında Geleneksel Türk süslemeleri bölümünde çalışma hayatına başladı.


Şuanda mesleki hayatının 31.yılını camla geçirmiş ve geçirmeye devam eden bir cam sanatçısı olarak devam etmekte, 
1985 yılında Beykoz Cam fabrikasında çalışmaya başladı. 1986 yılında evlendi, 1987 de oğlu, 1990 yılında kızı doğdu, 1992 senesinde fabrika kapatılmak istenince ayrıldı.

2 yıl modada bir antikacıda çalıştı, Osmanlı camlarıyla birebir tanışması o zamana rastlar, 1994 yılının sonunda Paşabahçe cam Fabrikalarından atölye açma hususunda teklif geldi.


Maddi imkansızlıklar olduğu için önce kabul edemedi, tekliften 1 ay sonra milli piyango biletine ikramiye çıktı, 
Çıkan ikramiye ile atölyesini kurdu, Fabrikada iş vererek destekledi, o kadar yoğun çalışıyordu ki evdeki arkadaşlarına fason iş vermeye başladı. 1996 yılında fabrika artık iş veremeyeceğini Paşabahçe Perakende mağazaların dan iş almaları gerektiğini söyledi.


Tam 1 sene uğraştı fakat iş alamadı, kabul etmediler tabii maddi sıkıntılar baş gösterdi, bir gün atölyeye gelen müşteri eski Beykoz camları kataloğu ve camlar getirerek desenleri işlemesini istedi, koleksiyon yapmak için diyerek çalışmaları yaptırdı.


1997 yılı sonunda son bir hamle yaparak genel müdürden randevu aldı.


1 ocak 1998 günü görüşmeye gittiğinde sürekli randevu istemesi konusunda ciddi bir fırça yedikten sonra, vitrinine gidip cam bir ibrik çıkardı ve yapıp, yapamıyacağını sorduğunda kendisine ibriği kendinin yaptığını soyledi.


Genel Müdür büyük bir şok yaşadı, hayır olamaz ben bunu antikacıdan antika olarak aldım sen yapamazsın dedi ve kendisine hemen o camların sadesini vererek aynılarından istiyorum dedi.


Sabaha kadar çalışıp ertesi günü camları götürdüğünde 2001 yılına kadar yoğun çalışacağı Beykoz camları koleksiyonu ve Osmanlı camları koleksiyonunu yaptı. İşleri çok büyüdü şahıs firmasını limited şirkete çevirdi, 20 kişi personeli oldu.


2001 yılında dolandırıldı, her şeyini 1 yıl içinde kaybettiği gibi birde büyük meblağlarda borçlandırıldı.


2 yıl denizlide özel bir cam fabrikasına danışmanlık yaptı, her haftasonu çocuklarını görmek için gitti geldi, 
bi taraftan hukuki mücadelelere, bi taraftanda borç ödemeye başladı.


2004 yılında istanbul’a temelli geldi, zamanında cam pişirme fırınlarını yapan fırıncının kendisine ulaştırdığı bir cam mozaik numunesi hayatında tekrar yeni bir dönem başlattı.


Numuneyi o dönem Türkiye’de yapan yada yapacak bir firma yada kişi yoktu.


Çok çalıştı bütün bilgi birikimini kullanarak ve denemelerle 4 ay sonra numuneyi çıkardı.


İşin sahibine numuneler gidince Amerikalı ortakları ile görüşmeye geldiler an
laşamadı, fakat kendisine bir koleksiyon hazırlatıp Orlando daki fuara katılacaklarını fuar dönüşü detayları konuşalım dediler.


Gitmeden 1 gün önce ani bir ziyaret yaparak imalatın nasıl yapılacağını, g
örüp anlayınca işini kaybettiğini anladı, onlarda Amerika daki fuar dönüşü Ankara’da fabrikalarını kurdular.


Çok üzülmesinee rağmen vazgeçmedi, daha iyi ne yapabilirim diye çalışmaya başladı, f
akat bu sefer akıllanıp bulduğu tekniğin patentini alıp 2006 yılında Kütahya seramik fabrikalarına satıp, tesisini kurdu.

Bu döneme kadar hem çocuklarını büyütüp yetiştirdi hemde bütün borçları ödeyip temizledi.


2009 yılında İstanbul’a dönüp sanatsal çalışmalarına başladı, NG Güral Sapanca‘daki cam dan kaftanlarını gören Doğuş İnşaat yönetim kurulu Başkanı Sn. Gönül Talu ve yönetim kurulu üyesi Sn. Burak Talu beylerin maddi destekleri ile 2010 yılında ilk sergisini Tılsımlı Camlar’ı Bali müzayede ve sergi salonunda açtı.


Aynı yıl İtalya Lecce’de 26 türk sanatçı ile birlikte ürünleri sergilendi.


2011 yılında Venedik ten Bienaller’den Adriano Berengo tarafından teklif geldi. Gidip görüştü fakat katılamadı.


2012 yılında Bretz mobilya sponsorluğunda 2.sergisini ( İki‘si Bir ) açtı.


Cam sanatçısı olarak hayatını devam ettirmekle birlikte kişiye kuruma özel ve endüstriyel çalışmalar yapmaya devam etmekte.

Allahın gücü ile yaşadığı bütün zorlukları, inançları, çok çalışmasını azmini, sevdiklerinin desteği ile aştı.


Şu anda küçük butik bir şahıs işletmesi var, yaptığı projeye Kosgeb girişimcilik programından destek aldı proje bazlı çalışmalar yapmakta.


Yaptığı işe inanmak, çok çalışmak asla vaz geçmemek..


Allah’a inanmak ve inandığınız yoldan asla vazgeçmemek,


Yapılacak işin artısını, eksisini enine boyuna düşünüp ona göre karar vermek.


Yaptığı iş farklı ve patentli çalışmalar olduğu için TV kanallarından ve medyadan çok ilgi görmekte, dönem dönem röportajlarla birlikte geniş kitlelere çalışmalarını ulaştırmakta...

Saliha Işıl Yaltıraklı; Ben zamanın Amerika Başkanı olan Abraham Lincoln‘ün hayat hikayesini okuyarak ondan çok etkilendim.

( Asla ve Asla Vazgeç Me ) Başarı Öykü'mü anlatacak kelimedir diye düşünüyorum. 

Saygılarımla

  

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.